وبلاگ استانیهـا (اخبـار مراکز و شبکـه های استانی صدا و سیمـا) امروز:

آخرین خبر: با تعطیلی رادیو فصلی، مدت زمان پخش رادیو صبا به شانزده ساعت در روز افزایش یافت
برنامه پخش زنده ورزشی از شبکه های سراسری و استانی سیما
صفحات مهم وبلاگ استانیها
نسخه های وبلاگ استانیها ویژه موبایل
جدول فرستنده‌های دیجیتال

بخشهای مرتبط با "هنر و رسانه" در خبرگزاریها، سایتها و روزنامه ها
وب سايت مراکز استانی صدا و سيما
آرشيو ماهانه
تاريخ ايجاد:  چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت 1391       موضوع: برنامه های شبکه های استانی

به دنبال تصویب تشکیل "استان البرز" به عنوان سی و یکمین استان کشور در تیر ماه ۱۳۸۹، ایجاد مرکز صدا و سیما در این استان جدید و البته پر جمعیت، به عنوان یکی از مطالبات مردم، به طور جدی تر از قبل مطرح شد. هر چند با توجه به رشد سریع جمعیت و وجود مشکلات و معضلات فراوان در نتیجه این مسأله، نیاز به راه اندازی آن از سالها قبل احساس می شد. اما تنها کاری که صدا و سیما برای ساکنان استان البرز انجام داده بود، راه اندازی رادیو البرز در سال ۱۳۷۶ و پرداختن به مسایل و مشکلات این منطقه در برخی از برنامه های "در استان" شبکه تلویزیونی تهران بود.

 

رادیو البرز که از روز بیست و سوم مهر ماه ۱۳۷۶ آغاز به کار کرده، در سالهای اخیر با تقویت فرستنده های خود، مناطق زیادی از استانهای تهران، قزوین، قم و مرکزی را هم تحت پوشش قرار داده است. اما بیش از یک سال است که وب سایت این رادیو "در حال طراحی و توسعه..." است! این در حالی است که قبل از آن، این وب سایت بخشهای مختلفی داشت و به طور مرتب به روز می شد.

 

بعد از استان شدن کرج مسئولان صدا و سیما از راه اندازی سیمای البرز تا پایان سال ۹۰ خبر دادند، اما بعدها مدیر کل صدا و سیمای مرکز البرز اعلام کرد در مرحله نخست و تا آماده شدن سیمای البرز، بخشهای خبری استان از طریق یکی از شبکه های موجود پخش خواهد شد. بر این اساس قرار شد سه بخش خبری استان در ساعتهای 16:00، 20:00 و 24:00 و بخش گفتگوی ویژه خبری از طریق فرستنده شبکه تهران در سیستم آنالوگ و شبکه جام جم ۱ در فرستنده دیجیتال کرج پخش شود. اما نه تا پایان سال ۹۰ و نه در نوروز ۹۱ این اتفاق نیفتاد و ظاهراً عدم همکاری برخی از مدیران محلی مهمترین عامل عدم تحقق این وعده بوده است و حالا اعلام شده تا اواسط خرداد ماه پخش این سه بخش خبری آغاز خواهد شد. 

به گفته ناصر صفار، مدیر کل صدا و سیمای مرکز البرز، با وجود دستور ریاست جمهوری برای واگذاری ساختمان دانشگاه پیام نور واحد کرج و زمین ۱۵ هکتاری مجاور آن به صدا و سیما، مدیران این دانشگاه در این زمینه همکاری نکرده و اخیراً نیز به ساخت سوله هایی در آن و نیز زمین دیگری که از سوی استانداری در اختیار صدا و سیما قرار داده شده بود، اقدام نموده اند. به گفته وی زیرساختهای مورد نیاز برای راه اندازی شبکه استانی البرز از جمله آماده کردن فرستنده پرقدرت تلویزیونی توسط صدا و سیما انجام شده، اما زمین و ساختمانی برای استقرار تجهیزات مربوطه وجود ندارد.

 

وی در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد با کمک استانداری البرز ساختمان اداری این مرکز در جهانشهر کرج خریداری شده و در قبال آن صدا و سیما متعهد به انجام هزینه برای فراهم کردن ارسال سیگنال به تهران از همین ساختمان به منظور راه اندازی بخش خبری استان شده است. ضمن اینکه مقدمات پوشش مسابقات مهم ورزشی استان البرز، از جمله مسابقات فوتبال تیم سایپا از طریق سیمای محلی نیز فراهم شده است.

 

مدیر کل صدا و سیمای مرکز البرز در آخرین بخش از مصاحبه اش، از پیگیری اختلاف صدا و سیما با دانشگاه پیام نور از طریق مراجع قضایی خبر داده و از استاندار البرز خواسته است تا با جدیت تمام برای حل این مشکل اقدام کند.

 

گفتنی است با راه اندازی شبکه های استانی خاوران و اترک در تیر و مرداد سال ۱۳۸۹، تنها استان فاقد شبکه استانی سیما، استان جدید التأسیس البرز به مرکزیت کرج می باشد. ضمن اینکه علاوه بر شبکه های استانی، سه مرکز آبادان، مهاباد و کیش دارای سیماهای محلی هستند که روزانه چند ساعت برنامه محلی تولید و پخش می کنند.


برچسب‌ها: البرز, کرج, سیمای محلی

   نويسنده: سلطانی        [ ]              
.: آخرین مطالب ارسال شده :.
 432. تعطیلی شبکه‌های صدا و سیما ادامه دارد
 431. ادغام رادیو نوا در رادیو قرآن
 430. رادیو کتاب و رادیو گلچین تعطیل شدند
 429. احتمال کاهش ساعت پخش شبکه‌های استانی
 428. شبکه جدید "تهران" راه‌اندازی می‌شود
 427. خداحافظی با شبکه تماشا، در جشن تولد دو سالگی!
 426. دسترسی آسان به آرشیو برنامه‌های شبکه‌های سراسری
 425. آغاز پخش سراسری شبکه نسیم از سوم دی
 424. تغییرات احتمالی در ترکیب شبکه‌های دیجیتال
 423. ارتباط مستقیم مدیر رادیو تهران با شنوندگان
 422. فرستنده‌های رادیو استانی در جنوب فارس هم‌فرکانس شدند
 421. پخش سه رادیوی جدید در اصفهان آغاز شد
 420. معرفی برنامه‌های بلوچی و سیستانی مرکز سیستان و بلوچستان
 419. دکتر سرافراز جانشین مهندس ضرغامی شد
 418. فرکانس شبکه‌های رادیویی در اهواز، آبادان و دزفول
 417. شبی که تلویزیون به نظرسنجی درباره خود تن نداد!
 416. شبکه دوم فارس راه‌اندازی می‌شود
 415. راه‌اندازی هشت فرستنده پرقدرت اف ام در زنجان
 414. اعتبار چهار میلیارد تومانی شهرداری مشهد برای راه‌اندازی شبکه زیارت
 413. پنج سریال طنز جدید در راه تلویزیون